شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید که طالبان مسلح با انجام حملات تخریبی و تروریستی در دو ماه گذشته حدود ۲ میلیارد و ۱۴۹ میلیون افغانی به تاسیسات دولتی، زیرساخت‌ها و دارایی‌های مردم عام خسارت وارد کرده اند.

آقای مرتضوی که بعد از ظهر امروز شنبه در نشست خبری در مورد وضعیت سیاسی و امنیتی کشور معلومات ارایه کرده کرد، گفت طالبان مسلح در دو ماه گذشته ۳۰۲ مکتب، ۴۱ مرکز صحی و ۵۰ مسجد را در ۱۱ ولایت افغانستان از بین برده اند.
مرتضوی افزود که هر مکتبی که از بین برده شود، هزاران کودک و نوجوان کشور از آموزش باز می مانند.

به گفته مرتضوی در ۲۰ سال گذشته بخاطر رویه بد طالبان با آموزش و تعلیم در روستا های کشور باعث شده که یک نسل ما کاملا از آموزش محروم شوند. 

او افزود که در جریان درگیری های اخیر در رسانه ها تنها بعد تلفات جانی جنگ در نظر گرفته شده در حالی میلیارد ها افغانی خساره مالی نیز به حکومت و مردم وارد شده است. 

از سویی هم مرتضوی می گوید با تخریب ۴۱ مرکز صحی توسط طالبان، هزاران نفر از دسترسی به خدمات صحی باز می مانند و اطفال و مادران جان های شان را از دست می دهند.

مرتضوی گفت طالبان که با شعار اسلام وارد میدان جنگ شده اند در دو ماه گذشته به ۵۰ مسجد در ۱۱ ولایت کشور  آسیب جدی رسانده اند که این نشان می دهد که شعار های طالبان با عملکردشان در تناقض می باشد.

او همچنان افزود که در دو ماه گذشته طالبان ۵ هزار و ۳۰۵ منزل مسکونی در ۱۱ ولایت کشور آسیب جدی وارد کرده که این نشان می دهد طالبان در جایی که از نیروهای امنیتی شکست خورده اند،‌ خانه های مسکونی را هدف قرار داده اند.

به گفته معاون سخنگوی رییس جمهور، در این مدت ۱۸۱۸ دوکان در ۱۱ ولایت کشور آسیب دیده است، علاوه بر آن ۴ تعمیر دولتی، ۶ پل، ۱۷۰ پلچک و ۱۲۳ کیلوتر سرک تخریب شده است.

به گفته مرتضوی هزینه مالی تمامی این خسارات بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۴۹ میلیون افغانی بر آورد شده است.

مرتضوی افزود در ۲۰ سال گذشته طالبان در هر جنگ چنین خسارتی را بر دولت افغانستان وارد کرده اند و دولت افغانستان از مردم می خواهد که در حفاظت از تاسیسات عامه و ملکی در کنار نیروهای امنیتی خود باشند، تا دشمنان نتوانند دیگر خسارتی به این تاسیسات بزنند.

منبع: خبرگزاری بخدی

منبع : اقتصاد افغانستان |طالبان در دو ماه گذشته بیش از دو میلیارد افغانی به تاسیسات عامه خسارت وارد کرده اند
برچسب ها : طالبان ,مرتضوی ,گذشته ,کشور ,کرده ,تاسیسات ,وارد کرده ,ولایت کشور ,کشور آسیب ,نیروهای امنیتی ,تاسیسات عامه